Birisine değer verdiğini çok basit şeylerle gösterebilirsin. O kadar da basit ki! Mesajları kısaltmadan yazmak gibi.

Bu mesaj kısaltma meselesi, SMS’in mobildeki tek mesajlaşma yolu olduğu zamanlarda 140 karaktere mesajlarımızı sığdırabilmek için gerekliydi belki, fakat şu an attığın her mesaj ücretsiz. Karakter sınırı da yok. Ha sana demiyorum ABD’yi Amerika Birleşik Devletleri şeklinde yaz diye. Bahsettiğim şey holding toplantın sırasında veya CERN’de atom çarpıştırırken mesaj yazıyorsan üç-dört harfi de fazladan yazman sana hiçbir şey kaybettirmez yaz ulan. Daha da önemlisi, kelimeler anlamını kaybetmez.

SÇS.

Açılımı seni çok seviyorum (tabii ki de benden daha iyi biliyorsunuz bunu). Fakat “seni çok seviyorum” demek ile “sçs” aynı etkiyi  yaratır mı insan üzerinde? Samimiyetsiz, özensiz ve itici ve çirkin ve sevimsiz ve ve ve… Bence cevabı bile haketmiyor.

Mesajları kısaltmak artık (ve uzun süredir) gereklilik değil, özentiliktir. Zamanının T9’u, şimdinin de istisnasız her klavyesinde bulunan otomatik tamamlama ve düzenleme özellikleri varken “ksa yzmk daha kolayma gliyor ama .s” derseniz bana, ağzınıza kürekle vururum. Türkçe’yi Hami-Sami dil ailesine sokmaya gerek yok. Hadi eyw.

Bir Cevap Yazın

*