Uzun süredir kitap okumuyordum. Kızılderili ve Çingene uzun süre sonra ilk kitabım oldu ve işlerime rağmen sanıyorum ki 3-4 günde bitirdim. Oldukça akıcı ve bu akıcı romana kapılmamdan dolayı çok sevdiğim bir arkadaşım rahatsız bile oldu. Kitabın ana karakterleri Gretchen, Bennie, Trudy, Abby ve Sam. Gretchen en büyük kardeş ve Trudy ile Bennie kör ikiz kardeş.

Kitap geçmişi ve günümüzü (kitabın zamanına göre) sırayla anlatıyor. Ben uzun süredir kitap okumadığım ve kafamı dağıtacak birçok etken olduğu için bu durumu anlamam zaman aldı ve “ne okuyorum lan ben” derken buldum kendimi. Gretchen’ın babasının evi terketmesinden sonra annesi de evi terkediyor ve olaylar başlıyor. Kendisinden küçük olan ikiz kardeşleri Trudy ve Bennie’nin sorumluluğu Gretchen’a kalıyor. Kör olmalarından dolayı birisinin duyma yetisi çok gelişmiş, diğerinin ise koku. Yıllar boyu bir çiftlik evinde yaşıyorlar.

Bir gün ansızın yıldırım, yağmur, fırtına eşliğinde kasvetli bir havanın ardından hiç yeşermeyen ceviz ağacının altında bir yabancı buluyorlar. Bu yabancının yıllar önce Afrika’ya giden ve baş kahramanlardan biri olan Sam (Gretchen’in küçüklük arkadaşı) olup olmadığını anlamaya çalışırlarken geçmiş ve gelecek sürekli anlatılıyor kitapta. Sam’in dedesi Hank’e kadar geriye gidip anlatması ve birden çok hayatı tek bir kitapta okuyabilmeniz kitabın sizi bunaltmasını da engelliyor.

Uzun süre sonra için bana güzel bir başlangıç yaşattı bu kitap. Kitabı okumanız çok uzun sürmeyecektir zaten, alın okuyun.

Bir Cevap Yazın

*